Ezen az oldalon tartózkodik

Lakástüzek megelőzése

Lakástüzek megelőzése

A tragédiával végződő lakástüzek is megelőzhetőek

A tűzoltók tapasztalatai azt mutatják, hogy az év utolsó hónapjában megnő a lakástüzek, melléképülettüzek száma. Csak novemberben 18 ember vesztette életét az országban lakástűzben.

Fejér megyében idén már 260 otthonban csaptak fel a lángok, szerencsére egyik lakástűz sem követelt áldozatot, ám 17-en megsérültek, többségük füstmérgezés miatt. A lakástüzeknél legtöbbször nem a tűz okoz sérülést, hanem a felszabaduló füst vezet füstmérgezéshez, rosszabb esetben halálhoz. Elég egy négyzetméteres, sőt akár néhány négyzetcentiméteres tűz is ahhoz, hogy annyi mérgező füst keletkezzen, ami tragédiához vezet. Sok használati tárgyunk, bútorunk tartalmaz ugyanis műanyagokat, ezek égésekor mérgező gázok keletkeznek.

A lakástüzek legtöbbször nyílt láng, például gyertya használatára, elektromos hibára, főzés közbeni figyelmetlenségre vagy dohányzásra vezethetőek vissza. Gyakori, hogy a fűtési rendszer hibája miatt gyulladt ki a lakás. Tulajdonképpen mindegy, hogy milyen technológiával fűtünk, ezek hőtermelő, gyakran nyílt lánggal égő berendezések, és a meghibásodásukból, figyelmetlen használatukból tűz keletkezhet. Fontos ezeket karbantartani, a közelükből pedig minden éghető anyagot elpakolni. A tüzelőt sose tároljuk a kályha, kazán közelében, hiszen bármikor kipattanhat egy szikra, amely meggyújthatja a közelben levő dolgokat, akár a bekészített tűzifát is.

A lakástüzek 99 százaléka emberi gondatlanság miatt történik, éppen ezért megelőzhetőek. Nagyon fontos, hogy a napi rutin és a megszokások mellett figyeljünk otthonunk biztonságára, ne feledkezzünk meg az égő gyertyáról, figyeljünk a tűzhelyen készülő ételre, az adventi elektromos lámpafüzéreket éjszakára – és ha elmegyünk otthonról – kapcsoljuk ki. A tragédiák elkerülése érdekében javasolt füstérzékelőt vásárolni otthonra és jobban figyelni idős, egyedül élő rokonainkra, ismerőseinkre, szomszédainkra. Egy 2-3 ezer forintért beszerezhető füstérzékelő tűz esetén hangos sípolással időben jelez, a legmélyebben alvó embert is felébreszti és életet ment.

Az otthonunkban keletkezett tüzet csak akkor próbáljuk meg eloltani, ha azt testi épségünk kockáztatása nélkül meg tudjuk tenni. Ha nagyobb a tűz, meneküljünk ki az épületből és hívjuk a tűzoltókat a 112-es segélyhívó számon.

A 257 tűzzel érintett otthon közül sajnos egyikben sem volt füstérzékelő. Az országos összesítésből kiderül, hogy azokban a lakásokban ahol volt ilyen berendezés, nem sérült meg senki, és a tűz is sokkal kisebb volt. Az érzékelő a tűz keletkezésekor jelez, amikor még van idő cselekedni, a kisebb tüzet eloltani, a tűzoltókat hamarabb lehet értesíteni, akik így több értéket tudnak megmenteni.
A két megyei jogú városban, Székesfehérváron és Dunaújvárosban, valamint Gárdonyban, Móron, Polgárdiban és Sárkeresztúron kellett a legtöbbször beavatkozniuk a tűzoltóknak lakástűznél. 22 lakástűz a kéményben keletkezett, ami azt jelzi, hogy nem mindenki él az ingyenes kéményseprés lehetőségével.

Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
Székesfehérvár, 2021. december 02.

Kapcsolódó hírek

Megszakítás